Foorum Kodulehekülg Eesti Audi Klubi foorum Viimati aktiivne: Mitte kunagi


Pole sisse logitud. [Logi sisse - Registreeri]
Mine lehekülje algusesse

Telli teema e-mailile | Lisa lemmikutesse   Tee uus teema
Autor:
Pealkiri: Natuke juttu võimenditest (Vastuseid: 0 | Vaatamisi: 23952)
ICE
klubiliige
ac aasta auto 2006 võitja

Avatar


Registreerunud 27.09.02
Asukoht: Tallinn
Kasutaja on eemal

Auto: BMW F11, BMW E46 Coupe Tracktool

postitati 30.10.03 09:26 Tsiteeri
Natuke juttu võimenditest



Võimendid

Võimendid on need helisüsteemi osad, mis võimendavad makist tulevat helisignaali ning annavad selle edasi kõlaritele. Signaali on vaja võimendada eelkõige selleks, et kõlarid suudaksid piisavalt valjult mängida ka näiteks maanteel sõitvas autos, kus igatsorti müra (kummid, mootor, tuul, teised autod jne) segab muusika kuulamist ja seda rohkem, mida suurem on auto kiirus. Ka võimaldab võimsamate võimendite kasutamine parandada helikvaliteeti autos (näiteks makil ei pea volume enam nii kõrgeks keerama).
Tavaliselt on makkidesse oma võimendi juba sisse ehitatud, ent maki võimendist ei piisa tegelikult ühegi kõlari toitmiseks. See selgub juba kasvõi sellest, kui minna poodi ja võrrelda üht suvalist võimendit ja makki: võimendi on oma mõõtmetelt makist suurem. Et siis võimendi, mis annab välja ka ainult 2x50W RMS, on lihtsalt nii suur, et seda ei ole mõõtmete tõttu võimalik maki sisse ehitada, kuna maki sisse peab lisaks võimendile ära mahtuma ka raadio ja cd/kassetimängija. Makkides olevad võimud annavad tavaliselt 15-20W RMS kanali kohta, kõlarite võimsused aga hakkavad harilikult 30W RMS-ist. Ka siit on näha, et on tugevalt soovitatav ükskõik milline kõlar panna eraldi võimendi, mitte maki taha.
Võimendid jagatakse kanalite arvu järgi enamasti 2 ja 4 kanalisteks, lisaks on olemas ka 1 või 5 ja enama kanalisi võimendeid. Kanal (+ ja - klemmipaar) tähendab ühe kõlari ühendamise võimalust ehk siis 4 kanalise võimendi taha saab ühendada 4 kõlarit. Tänapäeval on praktiliselt kõik müügil olevad võimendid sillatavad. See tähendab võimalust võimendi osad kanalid kokku liita ning saavutada nii suurem võimsus, samas väheneb kasutatavate kanalite arv. Näiteks 4 kanalist võimendit saab tavaliselt kasutada ka 3 ja 2 kanalisena.
Võimenditest ja ka makkidest ning kõlaritest rääkides tuleb arvesse ainult RMS võimsus, igatsugu max võimsuse numbrid, mis suurelt võimendi korpusele kirjutatakse, on tavaliselt ainult müügi edendamiseks ja nendega pole midagi peale hakata. Võimendit ostes peaks jälgima, et võimendi kanali võimsus oleks enam-vähem võrdne selle kanali taha ühendatava kõlari võimsusega või siis suurem. Suurem võib see alati olla, sest nagu öeldakse - võimsust ei ole kunagi piisavalt, nagu ei ole ka autol kunagi piisavalt hobujõude. Tuntud firmanimi ei tähenda alati, et tegu on hea võimendiga, aga päris tundmatu firma võimendit ei ole enne firma ja selle toodangu tausta uurimist ka mõtet osta. Võimendi võimsust saab kaudselt hinnata ka tema füüsilise suuruse ja kaitsme(te) suuruse järgi, mida võimsam võimendi, seda suuremad need on. Ka võib arvestada odavama otsa võimendite puhul seost võimendi tegeliku võimsuse ja selle vahel, kui suurelt on korpusele kirjutatud võimsuse numbrid. Ehk siis kõige saastamad võimendid on tavaliselt disainitud võimalikult silmatorkavaks ja max watid on hästi suurelt kirja pandud (RMS võimsuse kohta ei sõnagi), asjalikumad firmad kirjutavad numbrid tavaliselt üsna väikselt ning toovad ära ka RMS võimsuse ning tingimused, mille juures see võimsus tegelikult mõõdetud on.
Võimendite ja kõlarite kasutamisel on kõige olulisem jälgida, et kõlari takistus ei oleks mingil juhul väiksem, kui võimendi välja kannatab. Suurem võib kõlari takistus alati olla, iseasi, kas see just kõige mõistlikum lahendus on (osa võimendi võimsusest jääb sel juhul kasutamata). Tavaliselt on kõik võimendid mõeldud 4oomise takistusega kõlarite toitmiseks ja ka müügil olevad kõlarid on peaaegu kõik 4oomised. Võimalikud on ka väiksemad takistused ja eritüüpi ühendusviisid kõlarite ühendamisel, et selle kohta selgust saada, selleks on parim variant uurida - www.jlaudio.com kodulehekülge.
90-ndate teisel poolel hakati valmistama D-klassi võimendeid (digivõimendid), mis on reeglina ühekanalised (monovõimendi), mõeldud eelkõige 2oomise takistusega kõlari (tavaliselt ühendatakse 2 4oomist kõlarit paralleelselt ja nii saadakse 2oomine "kõlar";) toitmiseks, on suht kallid (hinnad kuskil alates 10000 kroonist ja ülespoole) ning on selle poolest head, et tarbivad niiöelda tavalistest võimenditest tunduvalt vähem voolu sama toodetava võimsuse juures. D-klassi võimendi taha võib muidugi ühendada ka 4oomise kõlari, aga sel juhul om tegu puhta raha raiskamisega, sest D-klassi võimendi suudab 2oomise kõlari puhul anda tavaliselt 2 korda suuremat võimsust kui 4oomise puhul.

Autor Tõnu.


Aftermarket.ee Lisavarustus ja tuuning // Petrolheads.ee blogi
Vaata kasutaja profiili Saada kasutajale e-mail Külasta kasutaja kodulehte Saada kasutajale U2U Kasutaja Telefoninumber
Tee uus teema


Mine lehekülje lõppu


XMB Audi Club Edition
Täiendanud: indro, klem, j6mm & diversion @ 2002-2020
Eesti Audi Klubi ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.
[Päringuid: 20]
[PHP: 21.0% - SQL: 79.0%]